وبلاگ تخصصی هوشبری و اتاق عمل((هوشبری))
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ توسط  |

1- نام و تعريف رشته:

رشته كارشناسي هوشبري( Anesthesia) شاخه‌اي از علوم پزشكي (پيراپزشكي) است كه دانشجويان طي دورة آموزشي با اصول جديد، روشها، تجهيزات و وسايل بيهوشي به ويژه هوشبري در جراحي‌هاي تخصصي و فوق‌تخصصي مثل قلب، عروق بزرگ، توراكس، مغز و اعصاب، پيوند اعضاء و غيره آشنا شده، مراقبت از بيماران در مراحل مختلف بيهوشي را فرا مي‌گيرند.

اما اينها انواع ابتدايي و شايد غير رسمي و تاريخي از آنچه كه امروز به عنوان تخصص بيهوشي مطرح است و نقش محوري در اعمال جراحي و ارتقاي كيفيت زندگي بيمار دارد مي‌باشد.160 سال پيش شايد نخستبن باري بود كه به ظور رسمي فرآبند بيهوشي برروي يك بيمار انجام شد.در سال 1846بود كه ويليام بورتون با استفاده از اتر بصورت استنشاقي فري را براي جراحي بيهوش كرد.

 

 دانش آموختگان اين رشته در مراكز آموزشي و درماني به منظور كمك به متخصصين بيهوشي در امر بيهوش ساختن، نگهداري و هوش آوري بيماران، مراقبت از بيماران بستري در واحد مراقبتهاي پس از بيهوشي Post Anesthesia Care Unit (PACU) يا اتاق ريكاوري، سرويس كنترل درد حاد Acute Pain Management Service (APMS) و در فوريتهاي پزشكي (بحراني) تحت نظارت مستقيم پزشك متخصص بيهوشي ايفاي نقش  مي‌نمايند.

2. تاريخچه رشته هوشبري:    

در واقع بيهوشي يا صحيح تر آن همان هوشبري   سابقه‌اي ديرينه دارد، در قرون وسطي با كشف ترياك و بعدها با استخراج مرفين (از مرفوس رب‌النوع خواب گرفته شده)، پزشكان در اعمال جراحي براي كاهش درد و يا بي‌حسي و بيهوشي بيمار به سمت استفاده از آن رفتند.

  ۳.اهميت رشته هوشبري در علوم پزشكي:

اهمبت و تحولات اين رشته تا حدي جدي است كه اگر روزگاري خود پرشك يا پرستار يا .. اين وظيفه را انجام مي داد .امروز اين امر جز با حضور فردي متخصص كه دانش آموخته اين رشته است.  و دستگاهها و ابزار پيچيده با ضرايب و دقت بسيار بالاممكن نيست.اهميت اين رشته از آنجايي معلوم است كه پيشرفت علم جراحي را مديون اين علم مي دانند.

امروز دامنه عملكرد بيهوشي،بسيار فراتر از اتاق عمل و جراحي مي‌باشد چنانكه امروز در نخستين و اصلي‌ترين نگاه، مراقبتهاي پيش از عمل توسط متخصص بيهوشي از اولويت برخوردار است.

 چنانكه بورد بيهوشي آمريكا در آخرين تعريف خود از رشته بيهوشي وظايف اصلي آن را ارزيابي، مشاوره و آماده‌سازي بيمار براي انجام بيهوشي، رهايي بخشيدن بيمار از درد ،پيشگيري از آن هنگام فرآيندهاي تشخيصي درماني ، جراحي ، پيش و پس از آن عنوان مي‌كند.

 

4.وظايف حرفه اي دانش آموختگان:

4-1.مراقبت از بيمار در خلال بيهوشي.

4-2.مراقبت ازبيمار بعد از بيهوشي.

4-3.نقش مراقبتي در سرويس درد حاد.

4-4.پايش و ثابت نگهداشتن فيزيولوژي طبيعي بدن در حين عمل جراحي،مديريت بيماران بحراني،تشخيص و درمان دردهاي حاد و مزمن و سرطاني،مديريت باليني و آموزش احيا قلبي، ريوي،ارزيابي عملكرد تنفسي و اجراي درمانهاي تنفسي هدايت تحقيقات باليني، نظارت آموزش از ديگر وظايف متخصصين بيهوشي است

5.شرايط و نحوه ي پذيرش دانشجو:

 پذيرش دانشجو از طريق آزمون سراسري و بصورت متمركز خواهد بود.

داوطلبان بايستي از سلامت كامل جسمي و روحي برخوردار باشند

6- چشم انداز برنامه آموزشي در تربيت نيروي انساني :(Vision)

باتوجه به توسعه و گسترش دامنة علوم مربوط به بيهوشي، رشته كارشناسي هوشبري با تأكيد بر يادگيري فعالانه، نوآوري، كسب اطلاعات و مهارتهاي باليني جديد و مراقبت از بيماران به مطلوب‌ترين شكل ممكن به يكي از رشته‌هاي مطرح در جوامع علمي داخلي و خارجي تبديل خواهد شد.

7-وضعيت حال حاضر رشته هوشبري در ايران:

در حال حاضر دانشگاهها و دانشكدههاي، اراك، اردبيل، اروميه، اصفهان، اهواز، ايران، بابل، بندرعباس، بوشهر، بيرجند، تبريز، تهران، رفسنجان، زاهدان، زنجان، سمنان، شهيدبهشتي، شهركرد،شيراز،قزوبن، گرگان، لرستان_خرم آباد، مازندران_ساري، مشهد ،گناباد ، كاشان،  كرمان، كرمانشاه در اين رشته دانشجو مي پذيرد

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

اسلایدر